Dahua DH-HAC-HFW1209CLP-A-LED 2MP Full Color Bullet CC Camera
Dahua DH-HAC-HFW1209CLP-A-LED 2MP Full Color Bullet CC Camera 2,100.00৳
Back to products
Dahua DH-HAC-HFW1209TLMP-IL-A 2MP Smart Dual Light HDCVI Fixed-focal Bullet Camera
Dahua DH-HAC-HDW1209CLQP-IL-A 2MP Smart Dual Light HDCVI Fixed-focal Eyeball Camera
2,300.00৳  Original price was: 2,300.00৳ .2,150.00৳ Current price is: 2,150.00৳ .
Key Future
> Max. 30 fps@1080p.
> 3D NR.
> Smart Dual Light.
> 20 m illumination distance.
> Super Adapt.
> Built-in MIC (-A)
> Quick-to-install eyeball saves installation time.
> 3.6 mm fixed lens (2.8 mm optional)
> CVI/CVBS/AHD/TVI switchable
> IP67, 12 VDC
Color
White
Compare
Add to wishlist
Category: CC Camera
Share:
  • Description
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
Camera
Pixel
2 MP
Image Sensor
2 MP CMOS
Max. Resolution
1920 (H) × 1080 (V)
Scanning System
Progressive
Electronic Shutter Speed
PAL: 1/25 s–1/100,000 s
NTSC: 1/30 s–1/100,000 s
Min. Illumination
0.01 lux@F2.0 (Color, 30 IRE)
0.001 lux@F2.0 (B/W, 30 IRE)
0 lux (Illuminator on)
S/N Ratio
>65 dB
Illumination Distance
IR: 20 m (65.62 ft)
Warm light: 20 m (65.62 ft)
Illuminator On/Off Control
Auto
Illuminator Number
2 (IR light)
2 (Warm light)
Pan/Tilt/Rotation Range
Pan: 0°–360°
Tilt: 0°–78°
Rotation: 0°–360°
Lens
Lens Type
Fixed-focal
Lens Mount
M12
Focal Length
2.8 mm
3.6 mm
Max. Aperture
F2.0
Field of View
2.8 mm: H: 102°; V: 60°; D: 129°
3.6 mm: H: 83°; V: 48°; D: 105°
Iris Control
Fixed
Close Focus Distance
2.8 mm: 0.5 m (1.64 ft)
3.6 mm: 0.7 m (2.30 ft)
DORI Distance
Lens
Detect
Observe
Recognize
Identify
2.8 mm
41.1 m
(135.83 ft)
16.5 m
(42.13 ft)
8.3 m
4.1 m
3.6 mm
50.9 m
20.3 m
10.2 m
5.1 m
Video
Video Frame Rate
CVI:
PAL: 1080p@25 fps;
NTSC: 1080p@30 fps;
AHD:
PAL: 1080p@25 fps;
NTSC: 1080p@30 fps;
TVI:
CVBS:
PAL: 960H;
NTSC: 960H
Resolution
1080p (1920 × 1080); 960H (960 × 576/960 × 480)
Day/Night
Auto (ICR)/Color/B/W
BLC
BLC; HLC; DWDR
WDR
DWDR
White Balance
Auto; Area white balance
Gain Control
Auto
Noise Reduction
3D NR
Mirror
Off/On
Privacy Masking
Off/On (8 areas, rectangle)
Illuminator
Smart IR&WL; WL Mode; IR Mode
Certification
Certifications
CE-LVD: EN 62368-1;
CE-EMC: EN 55032; EN 55035;
FCC: 47 CFR FCC Part 15, Subpart B
Port
Video Output
Video output choices of CVI/TVI/AHD/CVBS by one BNC port
Audio Input
One channel
Power
Power Supply
12 VDC ± 30%
Power Consumption
Max 2.6W (12 VDC, IR on)
Environment
Operating Temperature
–40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F)
Operating Humidity
<95% (RH), non-condensing
Storage Temperature
Protection
IP67
Structure
Casing Material
Plastic
Product Dimensions
Φ97.1 mm × 93.8 mm (Φ3.82″ × 3.69″)
Net Weight
0.18 kg (0.40 lb)
Gross Weight
0.29 kg (0.64 lb)
Installation
Wall mount; ceiling mount; vertical pole mount
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Shipping & Delivery
wd-ship-1
wd-ship-2
MAECENAS IACULIS
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
  • Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
  • Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
  • Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Related products
-9%