Home Accessories Dahua DHI-LM27-E240A 27″ 1ms 240Hz FHD VA Gaming Monitor
Dahua DHI-LM27-E331A 27" QHD 180Hz IPS Gaming Monitor
Dahua DHI-LM27-E331A 27" QHD 180Hz IPS Gaming Monitor 33,500.00৳
Back to products
Dahua-HAC-T1A21P 2MP HDCVI IR Eyeball camera
Dahua-HAC-T1A21P 2MP HDCVI IR Eyeball camera 1,350.00৳
Hikvision
Dahua DHI-LM27-E240A 27″ 1ms 240Hz FHD VA Gaming Monitor
31,500.00৳
Key Features
  • Model: DHI-LM27-E240A
  • Resolution: FHD (1920×1080)
  • Display: VA, 240Hz, 1ms
  • Ports: 2x HDMI, 2x DP, 1x USB, 1x Audio Out
  • Features: No Image Blurring or Ghosting
Brand
Hikvision
Compare
Add to wishlist
Categories: Accessories, Monitor
Share:
  • Description
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
Specification
Display Features
Display Size
27 inches
Display Type
E-LED
Panel Type
VA
Resolution
FHD (1920×1080)
Aspect Ratio
16:9
Viewing Angle
178°(H)/178°(V)
Brightness
300nits(typ)
Contrast Ratio
3000:1
Refresh Rate
240Hz
Response Time
1ms(MPRT)
Curvature
Flat
Video Features
Flicker Free
Yes
Low Blue Light
Yes
Audio Features
Speaker (Built In)
N/A
Connectivity
Display Port
2x DisplayPort 1.4
HDMI
2x HDMI 2.1
USB Port(s)
Audio Jack
1x Audio Out
Mechanical Design
Tilt
Swivel
20°±2°
Pivot
Height Adjustment
100+/-5mm
Vesa Wall Mount
100x100mm
Physical Specification
Color
Black
Dimension
616×57.5×364.3mm(without stand)
Power
Type
Adapter
Power Consumption
Consumption (Standard) MAX. 54W
Consumption (Standby) <0.5W
Voltage
DC 12V 4.5A
Warranty Information
Warranty
3 years
The Dahua DHI-LM27-E240A is a high-performance 27″ gaming monitor that will fulfill the requirements of both gamers and designers. Its VA panel offers beautiful pictures with a wide color gamut that covers 85% of the NTSC spectrum, all at a Full HD resolution of 1920×1080. From any position, the 178° extra-wide horizontal and vertical viewing angles guarantee a sharp and captivating display. With a 240Hz refresh rate and a quick 1ms reaction time, the Dahua DHI-LM27-E240A 27″ 1ms 240Hz FHD VA Gaming Monitor almost eliminates ghosting and blurry images for a fluid gaming experience. By addressing tearing and lagging problems, adaptive sync technology improves overall visual performance. A variety of connectivity options are available for the Dahua Gaming Monitor, including Audio out, DP1.4 x 2, HDMI 2.1 x 2, and USB x 1 (for upgrades). Adjustable tilt angles range from -5°±2° to 15°±2°, swivel angle of 20°±2°, and height adjustment of 100+/-5mm are all made possible by the ergonomic design. The compatibility with VESA mount (100x100mm) provides even more setup versatility. This gaming monitor has a sleek appearance and a sturdy build. It weighs 4.6 kg (net) and measures 616 x 57.5 x 364.3 mm (without stand). The Dahua DHI-LM27-E240A Gaming Monitor is a great option for gamers and creative workers since it perfectly balances state-of-the-art gaming functions with characteristics that are design-oriented.
Buy Dahua DHI-LM27-E240A 27″ 1ms 240Hz FHD VA Gaming Monitor from Star Tech
In Bangladesh, you can get original Dahua DHI-LM27-E240A 27″ 1ms 240Hz FHD VA Gaming Monitor From Star Tech. We have a large collection of latest Dahua Monitor to purchase for your Desktop PC. Order Online Or Visit your Nearest https://siamitbd.com Shop to get yours at lowest price. The Dahua DHI-LM27-E240A 27″ 1ms 240Hz FHD VA Gaming Monitor comes with 3 years warranty.
What is the price of Dahua DHI-LM27-E240A 27″ 240Hz FHD Gaming Monitor in Bangladesh?
The latest price of Dahua DHI-LM27-E240A 27″ 240Hz FHD Gaming Monitor in Bangladesh is 31,500৳. You can buy the Dahua DHI-LM27-E240A 27″ 240Hz FHD Gaming Monitor at best price from our website or visit any of our showrooms.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Dahua DHI-LM27-E240A 27″ 1ms 240Hz FHD VA Gaming Monitor” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Shipping & Delivery
wd-ship-1
wd-ship-2
MAECENAS IACULIS
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
  • Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
  • Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
  • Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Related products
Compare
Quick view
Add to wishlist
G&G CB435A Black Universal Toner
TONER, Accessories
Add to cart
-21%
Quick view
Havit H94 4-Port High-Speed USB Hub
Accessories, Hub
858.00৳  Original price was: 858.00৳ .680.00৳ Current price is: 680.00৳ .
Add to cart
-12%
Hikvision DS-2CE76H0T-ITPFS 5 MP Audio Indoor Fixed Turret Camera
Hikvision Camera, Accessories, CAMERA
2,500.00৳  Original price was: 2,500.00৳ .2,200.00৳ Current price is: 2,200.00৳ .
-3%Sold out